Školský podporný tím
„Každý je génius, no ak súdite rybu podľa jej schopnosti šplhať sa po stromoch, prežije celý svoj život vo viere, že je hlúpa.“ — Albert Einstein —
Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac január :-)
Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac september :-)
Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac jún :-)
Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac marec :-)
Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac marec :-)
ZAPOJ SA DO PONOŽKOVEJ VÝZVY AJ TY!
Obuj si aj ty 21. marca dve odlišné ponožky a vyjadri svoje sympatie a podporu ľuďom s Downovým syndrómom. Symbol rozdielnych ponožiek nám pripomína, že každý sme iný, no práve to robí náš svet pestrejším a lepším.
BYŤ ODLIŠNÝ JE NORMÁLNE!Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac február :-)
Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac január :-)
Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac december :-)
Podporné opatrenia v praxi
-
Podporným opatrením podľa školského zákona je opatrenie poskytované školou alebo školským zariadením potrebné na to, aby sa žiak mohol plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti (§ 145a, ods. 1 školského zákona).
- Podľa školského zákona majú žiaci právo na “inkluzívne vzdelávanie a individuálny prístup rešpektujúci jeho rôzne výchovno-vzdelávacie potreby, schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom týmto zákonom” (§ 144, ods. 1, písm. e))
Podporné opatrenia možno rozčleniť na:
1. Všeobecné podporné opatrenia - sú poskytované všetkým žiakom bez rozdielu a bez nutnosti vyjadrenia pedagogického, odborného zamestnanca alebo zariadenia poradenstva a prevencie.
Patria sem podporné opatrenia:
- prevencia na podporu fyzického zdravia, duševného zdravia a prevencia výskytu rizikového správania;
- krízová intervencia.
2. Cielené podporné opatrenia- pri ktorých sú už potrebné vyjadrenie pedagogických odborných zamestnancov školy alebo zariadenie poradenstva a prevencie.
Patria sem podporné opatrenia:
- poskytovanie výchovy a vzdelávania na základe úpravy cieľov, metód, foriem a prístupov vo a vzdelávaní;
- zabezpečenie činností na rozvoj pohybovej schopnosti, zmyslového vnímania, komunikačnej schopnosti, kognitívnej schopnosti, sociálno-komunikačných zručností, emocionality a sebaobsluhy;
- zabezpečenie poskytovania kurzu vyučovacieho jazyka školy alebo inej podpory pri osvojovaní si vyučovacieho jazyka školy;
- zabezpečenie doučovania alebo cieleného učenia na dosiahnutie najvyššieho individuálneho kognitívneho potenciálu dieťaťa alebo žiaka;
- činnosť na podporu sociálneho zaradenia;
- činnosť na podporu predchádzania ukončenia školskej dochádzky v nižšom ako poslednom ročníku základnej školy alebo strednej školy;
- poskytovanie zdravotnej starostlivosti;
- zabezpečenie úpravy priestorov školy určených na podporu vnímania a nadobúdanie zručností;
- odstraňovanie fyzických bariér v priestoroch školy alebo školského zariadenia a organizačných bariér pri výchove a vzdelávaní;
- zabezpečenie diétneho stravovania.
3. Špecifické podporné opatrenia, pri ktorých sú potrebné vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie.
Patria sem podporné opatrenia:
- poskytovanie výchovy a vzdelávania na základe úpravy obsahu výchovy a vzdelávania a hodnotenia výsledkov dosiahnutých deťmi alebo žiakmi vo výchove a vzdelávaní;
- činnosť na podporu dosahovania školskej spôsobilosti;
- skvalitnenie podmienok výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia;
- zabezpečenie vzdelávania sa vo vyučovacom predmete alebo vo vzdelávacej oblasti vo vyššom ročníku;
- zabezpečenie osobitných foriem komunikácie dieťaťa so zdravotným postihnutím alebo žiaka so zdravotným postihnutím so školou alebo so školským zariadením
- špecializované kariérové poradenstvo;
- zabezpečenie pôsobenia pedagogického asistenta v triede;
- zabezpečenie sebaobslužných úkonov podľa osobitného predpisu 80c) v čase výchovno-vzdelávacieho procesu;
- poskytnutie špeciálnych edukačných publikácií a kompenzačných pomôcok
* Na doplnenie informácií a lepšiu orientáciu v podporných opatreniach slúži stránka: https://podporneopatrenia.minedu.sk/
-
Práve prebieha - Preventívny program Chuť žiť
Preventívny program sa venuje poruchám príjmu potravy, ktorý odhaľuje rôzne témy od delenia diagnóz až po formu pomoci tým, ktorí to potrebujú. Veľkým plusom programu, je že odhaľuje reálnu pravdu o diétach a tiež sa žiaci naučia rozlíšiť to, čo je pravda a čo pravda nie je. Tiež pomáha rozvíjať kritické myslenie a meniť pohľad na obsah na sociálnych sieťach, ktorý je často zavádzajúci.
Momentálne realizujeme tento preventívny program u žiakov 9. ročníka :).
Občianske združenie "Akčné rodiny"
- Občianske združenie s názvom "Akčné rodiny" zoskupuje rodičov detí s ťažkým zdravotným postihnutím a ich podporovateľov. Okrem toho spája všetkých, ktorí chcú vyvíjať aktivitu na pomoc rodinám s ťažko zdravotne postihnutým členom zmeniť nefungujúci systém a šíriť osvetu. Profil spája všetkých, ktorí chcú vyvíjať aktivitu na pomoc rodinám s ťažko zdravotne postihnutým členom zmeniť nefungujúci systém a šíriť osvetu.
- Aj malou pomocou, prostredníctvom zdieľania plagátov môžeš toto OZ podporiť. Takto sa aj Ty môžeš stať podporovateľom :-).
- Viac plagátikov, informácii o občianskom združení nájdeš na FB stránke: https://www.facebook.com/groups/1024810088208260
Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac november:
10. 10. Deň duševného zdravia
Ešte stále mnohým z nás sa stáva to, že "tak trochu" prehliadame dôležitosť duševného zdravia. Je potrebné si uvedomiť, že cítiť sa fyzicky dobre je rovnako podstatné ako mať dobré duševné zdravie, teda mať sa dobre. O bolestiach alebo chorobách hovoríme bežne... Čo tak to pretaviť aj do psychickej oblasti, v ktorej hovoríme o tom, ako sa cítime, čo nás trápi alebo komu sa vieme zdôveriť s tým, čo náš ťaží?
Október je mesiacom duševného zdravia a dáva nám príležitosť hovoriť verejne a otvorene o tom, aké je duševné zdravie dôležité, o tom, že s nejakým druhom psychických problémov sa v živote stretne takmer každý a že vyhľadať pomoc odborníka je rovnako prirodzené, ako pri fyzických problémoch.
Povedomie o duševnom zdraví šíri jedna z najznámejších združení na Slovensku: LIGA ZA DUŠEVNÉ ZDRAVIE. Prikladáme link, kde sa dozviete viac: https://dusevnezdravie.sk
*plagátiky je potrebné rozkliknúť:)
K podpore duševného zdravia u ľudí sa pripája tiež Slovenský červený kríž ♥
Pozdrav z "Káčka" v Žiline. Program je na mesiac október:)
POZVÁNKA NA INKLUZÍVNY FESTIVAL "MEDZI NAMI".
Cieľom festivalu je dať do povedomia témy inklúzie a hľadať spoločnú cestu k rešpektu voči znevýhodneným. Festival je inšpirovaný legendárnym festivalom Jašidielňa, ktorý od roku 1990 objavuje jedinečnosť a rozvíja kreativitu.
Pripravený je bohatý program pre mládež, učiteľov, organizácie či pracovníkov s mládežou. Okrem programu na hlavnom pódiu sa Vaši Žiaci môžu tešiť na viac ako 20 mládežníckych organizácií zo Žilinského kraja, zážitkovú a diskusnú zónu, kde si organizácie pripravili pre mládež neformálne aktivity.
Toto podujatie je BEZPLATNÉ :)
Schránka dôvery je už spustená! :-)
Trápi Ťa niečo? V škole, doma, medzi kamošmi? Potrebuješ pomôcť alebo poradiť? Vieš o nejakom probléme, ktorý potrebuje riešenie? Máš nejaký nápad, pripomienku, kritiku?
Každá ťažká situácia sa dá vyriešiť.
Vždy je fajn ak sa svojim problémom zdôveríme dospelej osobe. Rodičovi, učiteľovi alebo niekomu inému, komu dôverujeme. Niekedy však možno nie je niekto taký je nablízku, niekedy nám možno chýba trochu odvahy a niekedy možno chceme ostať v anonymite.
Naša školská Schránka dôvery je tu, aby Ti pomohla.
Kde sa nachádza? Jedna je v pavilóne A (vstupná chodba), druhá je v pavilóne B (tiež vstupná chodba) :-)
Ako na to?
Schránka dôvery sa riadi týmito pravidlami:
- Svoje nápady, výzvy, pripomienky, kritiku či pochvalu, sťažnosť, problém... Čokoľvek, čo ťa trápi, napíš na papier, ošetri veľkou dávkou slušnosti a vhoď do schránky. Možno pomôžeš vyriešiť problém aj inému spolužiakovi či učiteľovi.
- Odkaz môže byť podpísaný, ale aj anonymný. Nezabúdaj, že riešiť sa budú len slušné odkazy.
- Pre jednoduchšie riešenie a doručenie odpovede, uveď na seba kontakt. Do anonymných odkazov napíš aspoň znak alebo heslo.
- Do odkazu tiež môžeš napísať komu je určený (ak si žiadaš konkrétnu odpoveď od riaditeľky školy, od zástupkýň, od jednotlivých vyučujúcich, nezabudni to tam napísať).
- Odpovede budú zverejnené na internetovej stránke školy. Záležitosti zasahujúce do intímnosti sa zverejňovať nebudú, nakoľko by to bolo neetické a zasahujúce do súkromia jednotlivca. Budú riešené diskrétne a to, čo je v listoch, sa nikto iný nedozvie!
PAVILÓN A PAVILÓN B
S pozdravom váš Školský podporný tím :)
Pozdrav z "KÁČKA" v Žiline :)
"KÁČKO" je kontaktným bodom pre ľudí v krízových životných situáciách a špecifickou krízovou službou. Je mostom, ktorý prepája naše linky pomoci: IPčko.sk, Krízovú linku pomoci (0800 500 333), Dobrú linku a osobnú psychologickú pomoc, o ktorú sa môžu ľudia v ťažkostiach oprieť a nájsť ju priamo u nás.
Pre koho je "KÁČKO" určené?
Káčko slúži na individuálne a diskrétne psychologické krízové kontakty s ľuďmi, ktorí prežívajú krízu. K dispozícii je odborník a priestor na riešenie aktuálnych krízových duševných a životných ťažkostí.
Za náš školský podporný tím by sme vás chceli pekne poprosiť o zdieľanie tohto plagátiku a posunúť ho tým, ktorí to potrebujú, pretože #POMOCEXISTUJE ♥. Ďakujeme!
So srdečným pozdravom váš Školský podporný tím :-)