šk.rok 2013/14
Medzinárodný deň školských knižníc
Súčasná škola kladie na žiakov vysoké nároky. Z praxe veľmi dobre vieme, že čítanie je odrazovým mostíkom k ďalšiemu vzdelávaniu. Je preto veľmi dôležité, aby dieťa získalo k čítaniu kladný vzťah. V tomto školskom roku som sa rozhodla rozvíjať čitateľské zručnosti i vzťah ku knihe prostredníctvom celoročného projektu, do ktorého som začlenila i Medzinárodný deň školských knižníc.
Celoročný projekt v 2. B je zameraný na spoluprácu rodiny a školy a zvýšenie záujmu detí o čítanie, Hlavnou postavou je plyšový Myšiačik, ktorého nám do triedy zverila jeho mama Myšička, aby sme sa o neho cez rok postarali. Myšiak totiž veľmi túžil ísť do školy a vzdelávať sa. Spolu s deťmi sme teda túto úlohu prijali.
Myšiačik bude cez týždeň spolu s deťmi v triede a bude sa s nimi učiť. Každý víkend bude putovať z jednej rodiny do druhej a zažívať rôzne príhody. Všetko, čo zažije, zapíšu deti spolu s rodičmi do sprievodného zošita. Môžu to byť zážitky, veselé a zaujímavé príbehy zo života rodiny (napr. ako trávite spoločný voľný čas, čo zaujímavé ste zažili na spoločnej dovolenke alebo cez prázdniny a pod.) V závere môžu nakresliť aj obrázok alebo nalepiť fotografiu. Úlohou rodiny a detí je aj každý večer prečítať Myšiačikovi rozprávku na dobrú noc. Takto bude Myšiak putovať po celý rok, kým sa nevystriedajú všetky deti.
Októbrovou aktivitou nášho projektu bolo začlenenie Medzinárodného dňa školských knižníc Rodinní príslušníci mojich žiakov spoločne s deťmi a Myšiačikom navštívili dňa 28. 10. 2013 našu školskú knižnicu. V rámci tohoročnej témy Školské knižnice - brána do života sme sa v úvode stretnutia oboznámili s vynovenou školskou knižnicou, s knižničným fondom i výpožičným poriadkom. Hlavný cieľom bolo zábavnou formou podporiť u žiakov kladný a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu vôbec. Na pomoc sme si pozvali svojich rodičov a starých rodičov. Deti spoločne s dospelými si vyberali svoje obľúbené knihy, rozprávky a príbehy. Zahrali sme sa na knižných editorov. Každé dieťa s pomocou rodičov vyplnilo pripravený „pracovný editorský záznam.“ Z hotových záznamov sme vytvorili „knihu“ svojich obľúbených príbehov, ktorá má žiakov motivovať k čítaniu. Takto vytvorená kniha bude putovať s Myšiačikom Školáčikom, ktorého si deti v rámci celoročného projektu navzájom požičiavajú každý víkend domov.
Prajem teda veľa krásnych zážitkov...