• I.stupeň

• Pasovačka

• Takto sme pasovali na konci školského roku 2008/2009 našich prváčikov za čitateľov.

Pasovanie za prváka

26.10.2010

Len nedávno sa otvorili brány školy, aby opäť privítali žiakov, učiteľov, ale aj nováčikov – našich malých prvákov. Niektorí prváčikovia prichádzajú  zo dňa na deň suverénnejší, samostatnejší, iní majú ešte stále neisté kroky a skúmavé, bojazlivé očká. Vieme, že takýmto deťom treba dodať odvahu a ukázať im, že školy sa netreba báť. A tak sa zrodil nápad, ktorý vyústil do zaujímavého podujatia.

V ten deň sa vyučovalo v l. ročníku netradične. Vyučujúcimi boli žiaci 9. ročníka, oblečení v kostýmoch rozprávkových bytostí, slovenčinári v tričkách s písmenkami, matematikári s číslicami. Prváčikom prečítali rozprávku, tí ju ilustrovali, spolu sa zahrali hry Z rozprávkového lesa, potom nasledovali rôzne matematické hry či hľadanie a určovanie písmen. Nechýbali ani humor a smiech. Veľké prekvapenie nastalo, keď do triedy prišla extravagantne oblečená staršia  spolužiačka s neprispôsobivým až poburujúcim správaním. Deti sa ocitli pred neľahkou úlohou – túto veľkú žiačku „prevychovať“. Nebolo to jednoduché, ale vynaliezavosť prvákov bola účinná a aj v tejto skúške boli úspešní.

K vyvrcholeniu programu, ale aj zvedavosti detí došlo, keď nastal čas šerpovania. Starší tretiaci zaspievali pieseň, ktorou odovzdávali mladším spolužiakom dobre mienené rady a skúsenosti, potom nasledovalo pasovanie za prvákov deviatakmi, odovzdávali šerpy pánom riaditeľom sprevádzané potrasením rúk či pohladením na líce.

Vážni prváčikovia sa vzápätí zmenili na usmiatych prvákov, keď ich oslovila p. zástupkyňa: „ Tak a už ste naozaj – naozajstní prváci!“ Dôkladne si poobzerali široké zelené šerpy so svojimi farebnými podobizňami a v rukách zvierali Pamätný list a čokoládu od svojich triednych pani učiteliek. Atmosféru radosti a súdržnosti umocnili slová malej prváčky: „ Pani učiteľka, ja som takúto krásu ešte nikdy nedostala.“

Aj takto dostali prváci možnosť pocítiť, že majú v škole dôležité miesto, že tu patria, že sa stávajú jej súčasťou.