Do fotogalérie bol pridaný nový album Literárno-dejepisná exkurzia siedmakov do Liptovského Mikuláša.
Naša exkurzia do Liptovského Mikuláša bola nezabudnuteľná od samého začiatku. Vyrážali sme vlakom. A čo je pre deti lepšie ako jazda vlakom? Už cestou niektorí plánovali, čo všetko si kúpia počas rozchodu. Asi miliónkrát zaznela veta: "A budeme mať aj rozchod?" :) Po niekoľkých zastávkach sme dorazili do Múzea Janka Kráľa. A potom to začalo! Dereš, škripce, drvič prstov, španielska čižma – jednoducho všetko, čo človek nechce mať doma. Keď sa spomenula maska kata, každý si ju chcel vyskúšať.
Jedným z najväčších lákadiel bola miestnosť, kde kedysi vypočúvali samotného Juraja Jánošíka. Vedeli ste, že Jánošík bol popravený obesením na hák za rebro? Žiaci mali možnosť obliecť si sudcovské taláre a rozhodovať, ako by to s Jánošíkom dopadlo, keby oni sedeli za stolom. Výrazy na tvárach nasvedčovali, že by sa Jánošík asi veľmi tešil, keby dnes súdili oni.
Po adrenalíne z mučiarne sme sa presunuli do pamätnej izby Janka Kráľa a následne do spolku Tatrín. A čo je vlastne spolok Tatrín? Bol to významný spolok, ktorý od roku 1844 prispel k uznaniu slovenčiny ako spisovného jazyka. Predovšetkým štúrovci (ale aj ďalší nadšenci) prostredníctvom spolku podporovali kultúrny život a vzdelanie na Slovensku. Žiaci sa na prednáške dozvedeli o úlohách a cieľoch spolku Tatrín a získali nové poznatky o štúrovcoch – Ľudovítovi Štúrovi a jeho družine, ktorá bojovala za náš jazyk a národ. Kto by si myslel, že slovenský jazyk musel prejsť takú cestu? A vďaka nim dnes hovoríme tak, ako hovoríme.
Samozrejme, po prednáške nemohol chýbať rozchod – ten „najdôležitejší“ bod programu. Na záver sme sa vlakom vrátili domov – unavení, ale s hromadou poznatkov a zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.