Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci, Pamätník SNP na Jankovom vŕšku)
Témou deviateho ročníka v literatúre a dejepise je Alexander Dubček a Ľudovít Štúr. Práve tieto osobnosti sú pre slovenský národ veľmi dôležité. Tak sme sa rozhodli navštíviť ich rodný dom. Dňa 25. októbra 2024, sme sa my, žiaci 9. ročníka, zúčastnili našej poslednej literárno-dejepisnej exkurzie.
Hoci nás čakal dlhý deň plný histórie a spoznávania, nálada bola od začiatku skvelá. Vydali sme sa do Uhrovca, kde nás čakala významná kultúrna pamiatka, Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Stáť na mieste, kde vyrastali osobnosti, ktoré sa stali symbolmi slobody, bolo naozaj pôsobivé. Rodisko bolo plné zaujímavých expozícií. V múzeu sme mali možnosť vidieť Štúrove písacie potreby, knihy a dokonca aj niekoľko osobných predmetov. Sprievodkyňa nám rozprávala o Štúrovom živote a jeho láske k slovenčine. Pochopili sme, že to, čo urobil pre našu reč, nebolo len obyčajné zavedenie spisovného jazyka – on skutočne veril, že slovenčina spojí ľudí a posilní národ.
Prekvapilo nás harmónium, na ktorom museli vedieť hrať všetci učitelia tej doby. Mohli sme si vyskúšať, aké to je hrať na tomto hudobnom nástroji. Pôvodný nábytok Štúrovej izby sa síce nezachoval, ale boli tam zachované staré knihy, ktorých sme sa radšej nedotýkali. Dozvedeli sme sa, že tento dom bol pôvodne uhrovskou školou, dokonca sme mali možnosť vidieť aj historickú školskú lavicu či tabuľky, na ktoré kedysi písali žiaci.
Pani sprievodkyňa nám pustila dokument a oboznámila nás s Ľudovítom Štúrom, ktorý sa zaslúžil o kodifikáciu spisovnej slovenčiny, ale aj s Alexandrom Dubčekom, dôležitým československým politikom, ktorý sa narodil v tom istom dome o storočie neskôr.
Príbeh Alexandra Dubčeka je iný, no rovnako silný. Dubček sa stal tvárou Pražskej jari a bojoval za reformy v období socializmu. Bolo fascinujúce počúvať o tom, ako jeho presvedčenie a odvaha menili chod dejín. Videli sme fotografie, listiny a dokumenty, ktoré nám ukázali, že aj v časoch veľkého tlaku sa nebál stáť za svojimi hodnotami. Inšpiroval nás svojím idealizmom a vierou, že sloboda a ľudské práva majú cenu, za ktorú sa oplatí bojovať.
Pani sprievodkyňa nám povedala veľa zaujímavostí o živote oboch osobností a zistili sme, že ich osudy boli veľmi podobné. Je naozaj zvláštne, že sa práve tieto dve významné osobnosti slovenskej histórie narodili v tom istom dome, keďže neboli v žiadnom príbuzenskom vzťahu. Ľudovít Štúr nás naučil, že reč a kultúra sú základmi národa, zatiaľ čo Dubček nám pripomenul, aké dôležité je bojovať za svoje názory. Obaja boli hrdinovia svojej doby, ktorí nám zanechali dedičstvo hodné obdivu a nasledovania.
Cesta na Jankov vŕšok bola pre nás ako malý výlet do slovenských hôr a histórie. Jankov vŕšok je známy nielen svojou krásnou prírodou, ale aj historickým významom spojeným s druhou svetovou vojnou a Slovenským národným povstaním. Na počesť padlých partizánov a vojakov počas 2. svetovej vojny tu bola postavená pamätná mohyla. Do kariet nám nahralo aj krásne slnečné počasie, vďaka nemu sa nám z Jankovho vŕšku naskytol nádherný výhľad na okolitú prírodu. Navštívili sme aj bunkre, v ktorých sa počas Slovenského národného povstania schovávali partizáni a bojovali proti okupácii Slovenska. Tieto miesta nám pripomenuli, aké dôležité je pamätať na minulosť a uvedomovať si hodnotu slobody, ktorú dnes máme.
Prečítali sme si príbehy hrdinov, ktorí tu položili svoje životy. Premýšľali sme o tom, aké náročné museli byť tie časy a ako títo ľudia stáli pevne za svojimi myšlienkami, aby sme my mohli žiť v mieri.
Keďže nám počasie prialo, na vrchole sme si chvíľu posedeli a vychutnávali výhľad na okolitú krajinu. Tento moment nám pripomenul, aké je Slovensko krásne a aké bohatstvo máme nielen v prírodných krásach, ale aj v histórii a kultúre.
Po náročných zastávkach nás čakal rozchod, na ktorý sa všetci vždy tešia. Domov sme sa vracali autobusom plným spevu a dobrej nálady. Bol to deň, na ktorý budeme ešte dlho spomínať – plný historických odkazov, ktoré nás niečo naučili a zanechali v nás túžbu lepšie spoznať našu krajinu.
Za žiakov 9. ročníka spracovali Danka Kuljovská, Rebeka Jedináková, Simonka Šusteková a Matej Capek