• Naše úspechy

        •  Projekt Erasmus

          V minulom školskom roku sa naša škola zapojila do projektu Erasmus+ a získala grant na realizáciu jednoročného projektu pod názvom Zlepšenie kvality výučby cudzích jazykov 2019-1-SK01-KA101-060134.

          Projekt sme začali realizovať od 1. júna 2019 v rámci kľúčovej akcie KA1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov, akcia KA101 – Mobilita pracovníkov v oblasti školského vzdelávania a ukončili sme ho k 31.5.2020. Hlavným cieľom projektu bola inovácia vzdelávacieho procesu v súlade so súčasnými trendami v oblasti výučby cudzích jazykov, zvýšenie kvalifikácie našich pedagogických zamestnancov absolvovaním ďalšieho vzdelávania za účelom získania nových skúseností z osvedčených postupov a v neposlednom rade zaradenie našej školy do siete moderných škôl v rámci EÚ.

          Traja vyučujúci anglického a nemeckého jazyka absolvovali  kurzy  na Malte a v nemeckom meste Regensburg prostredníctvom inštitúcií ETI –Executive Training Institute Malta a Horizonte Institut Regensburg, ktoré poskytujú kurzy v rámci celoživotného vzdelávania.

          V septembri 2019 sa Mgr. Martina Kuljovská a Mgr.Tomáš Murčík zúčastnili kurzov zameraných na získanie nových skúseností a vedomostí v oblasti výučby cudzích jazykov, výmenu pedagogických skúseností pri používaní rôznych metód, postupov a techník vo výučbe anglického jazyka a získanie nových kontaktov pre prípadnú ďalšiu spoluprácu našej školy so školami v rámci EÚ. Mgr. Zuzana Šusteková sa zúčastnila kurzu, prostredníctvom ktorého mala možnosť získať schopnosť začleniť nové metódy zamerané na komunikáciu v cudzom jazyku do výučby nemeckého jazyka, pracovať s textami s cieľom rozvíjať čitateľskú gramotnosť  žiakov, možnosť stretnúť sa s učiteľmi z iných krajín a vymeniť si navzájom svoje skúsenosti z výučby nemeckého jazyka.

          Na konci projektu môžeme potvrdiť, že realizácia tohto projektu vďaka poskytnutému grantu umožnila škole skvalitnenie vzdelávacieho procesu, rozvoj odborných kompetencií učiteľov a nadviazanie nových kontaktov pre ďalšiu spoluprácu v projektoch Erasmus+ v rámci Strategických partnerstiev.

          Na základe úspešnosti sme vo februári tohto roka opäť podali nový projekt a žiadosť o poskytnutie grantu na pokračovanie v našej snahe o modernizáciu vyučovacieho procesu zameraného na pomoc začleneným žiakom na našej škole. Vzhľadom na situáciu s COVID-19 vo svete nevieme predpokladať, či sa tento projekt uskutoční, ale veríme, že sa v budúcnosti opäť táto spoluprácu rozbehne a budeme môcť zapojiť do projektov aj našich žiakov i v rámci programu e-Twinning.

          ENVIRONPROJEKT: Učiaca záhrada

           V nie tak dávnej minulosti žil človek a príroda vo vzájomnej harmónii. Príroda bola pre človeka balzamom na dušu i telo. Mnohí to vnímali ako samozrejmosť, podceňovali každodennú všednosť krásy života, prírody. Z človeka ako tvorcu a ochrancu sa stal konzument, čo sa prejavilo i v starostlivosti o životné prostredie. Dnes čoraz nástojčivejšie voláme po ochrane životného prostredia, po triedení komunálneho odpadu, po obnove vodných zdrojov...

          Odkiaľ začať? Sám od seba!

          To bol hlavný dôvod, prečo sme sa prihlásili do Rozvojového projektu v regionálnom školstve pod názvom Environprojekt 2019 financovaného z prostriedkov Ministerstva školstva SR a zriaďovateľa Mesto Krásno nad Kysucou.

               Základná škola má pekné exteriérové priestory, v ktorých sa donedávna nachádzali staršie dreviny i alergény. Tie sme boli nútení, vzhľadom na zdravie detí, odstrániť.

          Vznikol nový priestor vhodný na vytvorenie školskej záhrady i oddychovej zóny.
          Preto sme náš projekt orientovali na vybudovanie Učiacej záhrady. Prostredníctvom neho chceme viesť žiakov k úcte k vlastnej práci, k ochrane životného prostredia a v neposlednom rade k zachovaniu prírodného dedičstva.

               Žiaci sa vrátili do našich detských čias, kedy bolo prirodzené pomáhať rodičom i starým rodičom na poliach i v záhradách, kedy nebolo nič výnimočné starať sa o lesné studničky  i les ako taký.

          Bolo úžasné pozorovať a zároveň spolupracovať s deťmi i rodičmi pri vytváraní náučného chodníka lemovaného nízkokmennými ihličnatými drevinami typickými pre Kysuce, pri vytváraní bylinkovej špirály, osádzaní domčekov pre hmyz, vtáčích búdok i kŕmidiel. Deti s vervou pripravovali priestory pre komposter i vyvýšené záhony,  ktoré v spolupráci s pedagógmi situovali do vymedzeného priestoru. Precízne ukotvili xylofón z prírodného materiálu, osadili slnečné hodiny.

               V tejto situácii skutočne človeka premkne krásny pocit, ale zároveň tiež obava a prianie, aby sme si dokázali nielen svoju, ale tiež prácu iných vážiť a neničili v sebe pocit krásna z nádhernej flóry a fauny.

              Tá totiž bude slúžiť nám všetkým. Žiakom pri získavaní nielen vedomostí o prírode, ale tiež pri tom, ako sa o ňu starať, chrániť ju a zveľaďovať. Spolu s pedagógmi budú Učiacu sa záhradu využívať v priebehu výchovno-vzdelávacieho procesu v rôznych predmetoch i ich zložkách.

          Chceme, aby skultivovaný priestor slúžil i verejnosti, aby ho využívali spolu so svojimi deťmi a viedli ich k tomu, ako sa majú správať k prírode, ako ju chrániť a pohybovať sa v nej.     Chcem menovite poďakovať najmä pp. učiteľom Frišovej, Masnicovi i Ondruškovi, ktorí nepozerali na svoj voľný čas a skutočne obetavo viedli deti k vytvoreniu Učiacej záhrady. Že ľuďom záleží, a nielen domácim Krásňanom, na zveľaďovaní prírody svedčí i skutočnosť, že v priebehu realizovania celého projektu bol osobnou účasťou, odbornou radou i sponzorstvom nápomocný  pán Kurucár Jozef, majiteľ záhradníctva z Kysuckého Lieskovca.

          Mgr. Vladimír Targoš

          zahrada.wmv

           

           

          2011/2012- Žiaci pod vedením p. učiteľkyŽilinčárovej získali v projekte eTwinning za projekt National heroes certifikát kvality. Tu je link na vytvorený projekt:

          http://sogny.free.fr/nationalheroes/index.html

          http://sogny.free.fr/index.php?page=works

           

          V novom školskom roku 2007/2008 sme získali

          podporu MŠ v projektoch:

           


          ENVIROPROJEKT 2007
          JAZYKOVÉ LABORATÓRIA
          MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC
          KONTO ORANGE

           

           

           

    • Kontakty

      • Základná škola, Mládežnícka 1343, Krásno nad Kysucou
      • 0911 916 160
      • 0911 916 160 - kancelária 0910 926 066 - riaditeľ 0948 094 262 - elokované pracovisko Kalinov
      • Mládežnícka 1343 02302 Krásno nad Kysucou Slovakia
      • 0948 081 189 - vedúca ŠJ
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje